آکواریوم

راه‌اندازی کسب و کار خانگی تکثیر ماهی در خانه

این روزها شرایط اقتصادی موجب شده است تا بسیاری از افراد کسب و کارهای خانگی را آغاز کنند. تکثیر ماهی در خانه یکی از همین راه‌کارهای کسب درآمد است؛ چرا که شما می‌توانید به راحتی با آموزش‌های اصولی و ساده، پرورش ماهی زینتی در خانه را انجام دهید. تکثیر ماهی در خانه نیازمند تهیه کردن لوازمی است که به شما کمک می‌کند تا این کار را آغاز کنید. حتی شاید در مدت زمان کوتاهی بتوانید آن را گسترش داده و تبدیل به کارآفرین موفقی شوید.

اگر شما نیز علاقمند هستید تکثیر ماهی در خانه را یاد بگیرید و نکات مهم پرورش ماهی زینتی در خانه را درک کنید، تا پایان همراه ما باشید!

نحوه تکثیر ماهی در خانه

پرورش ماهی یکی از مشاغلی است که از گذشته در ایران رونق داشته است. خوشبختانه، آموزش‌های صحیح در این زمینه موجب شده است تا بسیاری از افراد جویای شغل به درآمدزایی برسند.

امکان تکثیر ماهی در خانه دلیل خوبی است تا بسیاری از افراد بدون محدودیت در مکان و هزینه اجاره آن، شغل خود را راه اندازی کنند. محدود بودن تغذیه ماهی‌ها و همچنین تکثیر بسیار آسان آن در خانه، موجب شده است تا در مدت زمان بسیار کوتاهی، پرورش ماهی زینتی در خانه بسیار پر رونق باشد. حتی کلاس‌های گروهی و خصوصی بسیاری در این زمینه برگزار می‌شود که می‌تواند تمام نیاز شما به کسب اطلاعات را پاسخ‌گو باشد.

در ادامه، به نحوه تکثیر ماهی در خانه، لوازم مورد نیاز آن و مزایای پرورش ماهی اشاره می‌کنیم.

مزایای تکثیر ماهی در خانه چیست؟

مزایای تکثیر ماهی در خانه
مزایای تکثیر ماهی در خانه
 • عدم نیاز به خروج از منزل و ترک دامنه آسایش خانه
 • حضور در کنار عزیزان و امکان نگهداری کودک، سالمند و بیماران خانواده
 • کاهش هزینه‌های رفت و آمد و حمل و نقل جهت رسیدن به محل کار
 • امکان تولید ماهی‌های پرطرفدار
 • امکان رشد ماهی با کم‌ترین میزان غذا
 • کاهش ریسک مریضی و مرگ ماهی‌ها در محیط‌های محدودتر و کوچک‌تر
 • امکان همکاری با اعضای خانواده جهت گسترش تکثیر ماهی
 • کسب درآمد به عنوان شغل دوم و سوم در خانواده
 • دارا بودن ساعت کاری دلخواه
 • امکان شروع با سرمایه‌گذاری محدود و اندک

این مزایا می‌تواند هر شخصی را جذب کند؛ اما باید سختی‌های کار را نیز در نظر داشته باشید و واقع‌بینانه پا به این عرصه بگذارید.

لوازم موردنیاز جهت تکثیر ماهی زینتی در خانه

 • پمپ مناسب برای ساپورت آکواریوم‌های ماهی قرار گرفته شده در منزل جهت هوادهی
 • هیتر برقی یا گازی جهت تنظیم دمای محیط زندگی ماهی‌ها
 • دستگاه تصفیه آب جهت فیلتراسیون آب آکواریوم‌ها در زمان وجود ماهی‌ها
 • تهیه غذای مخصوص ماهی از طریق فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی پتیا براساس هر گونه از ماهی‌های زینتی
 • برق اضطراری جهت استفاده در مواقع ضروری
 • لوازم اندازه گیری PH و سختی‌گیر آب

مجوزهای لازم برای تکثیر ماهی زینتی در خانه

بسیاری از افراد که در منزل، کار تکثیر ماهی را انجام می‌دهند، هیچ مجوزی دریافت نکرده‌اند. اما بهتر است بدانید که گاهی مجوزها میتواند برای‌تان زمینه ساز دریافت تسهیلات خاصی باشد.

به همین دلیل، اقدام جهت دریافت آن به عنوان مشاغل خانگی کار مطلوبی است. شما می‌توانید با مراجعه به اداره کشاورزی، طبق قانون، درخواست جواز مشاغل خانگی کنید. معمولا مدارکی مثل کپی شناسنامه، آدرس منزل و مدارک سکونت در آن لوکیشن موردنیاز است. پروسه صدور جواز مشاغل خانگی بسیار کوتاه‌تر و بی دردسرتر از سایر مشاغل است.

مجوزهای لازم برای تکثیر ماهی زینتی در خانه
مجوزهای لازم برای تکثیر ماهی زینتی در خانه

محبوب‌ترین ماهی زینتی قابل پرورش در خانه کدام است؟

شما باید به دلیل محدودیت‌های موجود در فعالیت‌تان، پرسودترین و پرطرفدارترین گونه ماهی زینتی را برای پرورش انتخاب کنید. به همین دلیل، باید تحقیقات کافی در این زمینه داشته باشید. خوشبختانه، ماهی اسکار به عنوان یکی از پرطرفدارترین ماهی‌های زینتی شناخته می‌شود که سرمایه‌گذاری بر روی پرورش آن می‌تواند سوددهی مطلوبی در ابتدای کار برایتان فراهم کند. به مرور، با فعالیت در بازار هدف، متوجه نیازهای مخاطبان‌تان خواهید شد.

اقدامات ضروری بعد از خرید ماهی و شروع کار

اطلاع از نکات ریز و درشت پرورش ماهی، به شما اجازه می‌دهد تا کم ترین ضرر و زیان ناشی از بی‌تجربگی را پرداخت کنید. زمانی که ماهی خریداری می‌کنید تا کار تکثیر را آغاز کنید، باید بدانید که ورود آن به آکواریوم منزل‌تان می‌تواند چالش‌های زیادی داشته باشد.

برای کاهش ریسک این چالش‌ها سعی کنید دقیقا محیطی مشابه با محیط زندگی ماهی فراهم کنید. حتی قرار دادن گیاهانی که در آکواریوم اصلی حضور داشته‌اند نیز، می‌تواند تاحد زیادی شرایط را برای وفق دادن ماهی‌ها به محیط جدید آماده کند.

متناسب با اطلاعات ارائه شده در مطلب خرید انواع غذای ماهی، یک غذا با پروتئین بالا تهیه کنید. این غذا برای ماهی‌هایی که قصد پرورش آن‌ها را دارید، ضروری است؛ چرا که فضایی فراهم می‌کند که تخم ریزی خوبی داشته باشند. دادن غذای زنده مثل میگوی شور می‌تواند بسیار بهتر از غذاهای پودری باشد. اما میگوی یخ زده مخصوص ماهی نیز، گزینه خوبی است. بعد از این اقدام باید به کمک یک شیشه شفاف مخصوص، محل زندگی نر و ماده را جدا کنید.

یادتان باشد که جداکننده باید طوری باشد که ماهی‌ها قادر به دیدن یکدیگر باشند اما دسترسی آن‌ها به یکدیگر امکان‌پذیر نباشد. در این زمان لازم است تا دمای آب را 12 درجه بیشتر کرده و PH آن را در حد استاندارد حفظ کنید.

محبوب‌ترین ماهی زینتی قابل پرورش در خانه
محبوب‌ترین ماهی زینتی قابل پرورش در خانه

نکات ضروری در پرورش ماهی که باید بدانید!

زمانی که برخی نکات را بدانید، ریسک بروز مشکل در پروسه پرورش ماهی زینتی در خانه کاهش پیدا می‌کند. در این شرایط می‌توانید خیلی راحت‌تر عمل کرده و همه چیز را مدیریت نمایید.

1- آموزش‌های لازم برای تکثیر ماهی در منزل را ببینید!

یکی از مهم‌ترین نکات پرورش ماهی زینتی در خانه، آموزش دیدن است. سعی کنید چندین ماه پیش از شروع کارتان آموزش را آغاز کنید. این کار می‌تواند از طریق کلاس‌های حضوری، آنلاین و ویدئویی انجام شود؛ اما درنظر داشته باشید که حضور شخصی متخصص که امکان پاسخگویی به سوالاتتان را دارد، بسیار ضروری است.

2- تجهیزات باکیفیت برای پرورش ماهی بخرید!

تصور کنید زمانی که همه چیز به خوبی انجام شده است، قطعی برق و کار نکردن برق اضطراری دنیایی از خسارت را به شما تحمیل کند! چه حس و حالی دارید؟ قطعا تمام زحمات‌تان به بار رفته است. به همین دلیل، توصیه می‌شود تا بودجه مناسبی برای تهیه لوازم تکثیر ماهی در خانه اختصاص دهید.

عدم توجه به این نکته می‌تواند موجب خسارات جدی به شما گردد. برای تهیه تکثیر ماهی در خانه حتما از متخصصین این حوزه، اطلاعات کسب کنید. یادتان باشد که افراد باسابقه می‌توانند تجربیات‌شان از این کار را به شما منتقل کنند. اطلاع از آکواریوم ایده آل برای ماهی ها، بهترین برند غذا و تمام جزییات در نتیجه پرورش ماهی زینتی اثرگذاری مطلوبی دارد.

3- ریسک کردن در پرورش ماهی ممنوع است!

شاید همیشه برای پیشرفت به اندکی ریسک کردن احتیاج داشته باشید. اما برای پرورش ماهی توصیه می‌کنیم که ریسک کردن را فراموش کنید. معمولا در ابتدای مسیر تکثیر ماهی در خانه، نیاز به انگیزه دارید. قطعا اولین تجربه فروش ماهی‌های پرورش یافته توسط خودتان می‌تواند تجربه عالی باشد. به همین دلیل، نباید اقدام اشتباه انجام دهید و این تجربه را خراب کنید.

انتخاب کردن ماهی‌های کم ریسک‌تر و شروع کار اصولی می‌تواند عوامل دارای ریسک را کاهش دهد. تکثیر ماهی در خانه به اندازه کافی اندکی ریسک دارد، پس سعی کنید اصولی عمل کرده و این نکته مهم را فراموش نکنید.

تجهیزات باکیفیت برای پرورش ماهی
تجهیزات باکیفیت برای پرورش ماهی

4- تنبلی، در شغل پرورش ماهی در خانه جایگاهی ندارد!

بسیاری از افراد که تکثیر ماهی در خانه را آغاز می‌کنند، این کار را جدی نمی‌گیرند. معمولا تنبلی کردن در تعویض به موقع آب آکواریوم، عدم رعایت بهداشت و استریل محیط زندگی ماهی‌ها و عدم دقت در انتخاب نوع و کیفیت غذای ماهی، موجب می‌شود تا تجربه بدی از تکثیر ماهی در خانه کسب کنید.

به همین دلیل، یکی از نکات مهم در پرورش ماهی، توجه به قوانین است. سعی کنید قوانین مشخصی بنویسید و مطابق با همان قوانین اقدام به حفظ بهداشت و اصول تکثیر ماهی در خانه کنید.

یادتان باشد که عدم تعویض به موقع آب داخل آکواریوم شرایط را برای رشد باکتری‌ها، بیماری ماهی‌ها و مرگ و میر آن‌ها فراهم می‌کند.

5- از افراد باتجربه در پرورش و تکثیر ماهی، مشاوره بگیرید!

قطعا هیچ‌کس در ابتدای شروع کار متخصص نبوده است. کسب تجربه، مطالعه و پیگیری موجب می‌شود تا فردی در یک حوزه متخصص باشد. سعی کنید برای شروع و ابتدای کارتان چنین فردی را در کنارتان داشته باشید.

به لطف تکنولوژی‌های جدید می‌توانید شرایط خودتان را پیوسته از طریق ویدئو کال یا اپلیکیشن های تماس آنلاین، به مشاور مدنظر منتقل کنید تا راه‌کارها، تذکرات و نکات مهم را کشف نمایید.

چگونه ماهی تکثیرشده را به فروش برسانید؟

از طریق آگهی‌های تبلیغاتی در سایت‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی می‌توانید برای فروش ماهی‌های تکثیر شده اقدام کنید. اما فروش آن‌ها در تعداد بالاتر می‌تواند کمی مشکل به نظر برسد. در این شرایط باید به جهاد کشاورزی، بخش شیلات مراجعه کنید. شیلات می‌تواند اطلاعات افرادی که می‌توانند مشتری شما باشند را در اختیارتان قرار دهد. شناسایی این افراد و شرکت‌ها، به صورت شخصی کار دشواری است؛ اما خوشبختانه، اداره جهاد به خوبی این مشکل را حل کرده است.

خلاصه مطلب

اگر به دنبال یک کسب و کار خانگی پرسود هستید که آینده قابل گسترشی داشته باشد، قطعا تکثیر ماهی در خانه می‌تواند گزینه مناسبی باشد. برای ورود به این عرصه باید انواع ماهی های آکواریومی را بشناسید. سبک زندگی ماهی‌ها را بررسی کنید و نکات مهم در پرورش آن‌ها را کشف نمایید. با این مطالعات می‌توانید به مرور با سرمایه کم کارتان را آغاز کنید. یادتان باشد که برای حرفه‌ای شدن آگاهی و استفاده از تجربیات افراد متخصص بهترین کار است.

سوالات متداول

آیا صادرات ماهی زینتی ممکن است؟

اگر گسترش کارتان به گونه‌ای باشد که پس از پرورش ماهی زینتی در خانه،  قصد صادرات ماهی‌های زینتی را داشته باشید، باید شرکتی ثبت کنید. جهت ثبت شرکت پروسه مشخصی را طی خواهید کرد. سپس، می‌توانید برای دریافت کارت بازرگانی اقدام کنید. کارت بازرگانی به شما کمک می‌کند تا کانال‌هایی برای صادرات ماهی‌های زینتی پیدا کنید.

ارتباط با تولیدکنندگان ماهی زینتی در کشورهای دیگر، به شما کمک می‌کند تا به مرور کیفیت ماهی‌های تولیدی و تکنولوژی‌های بکار رفته را افزایش دهید.

بهترین فصل پرورش ماهی چه فصلی است؟

زمانی که کار شما تکثیر ماهی در خانه باشد، قطعا لازم است تا در تمام فصول فعالیت داشته باشید. چرا که تولید ماهی بعد از تخم ریزی آغاز می‌شود. مرحله نگهداری و رشد ماهی نیز، تاثیر زیادی در سود دهی نهایی خواهد داشت. اما در ابتدای کار برای اطمینان بیشتر می‌توانید پرورش ماهی را در فصل زمستان کلید بزنید. این فصل به دلیل نزدیکی به فصل بهار بسیار مناسب است؛ چرا که ماهی‌های تهیه شده فرصت کافی برای تطابق با محیط را پیدا کرده و سپس، در فصل بهار شروع به تخم ریزی می‌کنند. پس می‌توان گفت زمستان فصل مناسبی برای شروع این کار است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + یک =

دکمه بازگشت به بالا
تماس با اپلیکیشن پتیا